ценности

19.09.2021

Наръчник за фасилитатори в неформалното обучение (2009)

Ръководство за фасилитатори, участващи в подготовката и изпълнението на програмата с учебни сесии в Европейските младежки центрове Автор: Пл@тформа за толерантност Наръчникът за фасилитатори в неформалното обучение (2009) предоставя основна информация и практически съвети за всички, които участват в планирането …

27.07.2021

Desiderata (1927)

Поема за най-желаното и най-красивото в живота, чието авторство е заплетено в интересна мистерия Автор: Силвия Борисова Според някои източници поемата в проза Desiderata (лат. букв. – желани неща) датира от 1692 г. от стената на църквата „Свети Павел“ в …

21.01.2021

Далечни роднини, различен поглед към света

Разликата в ценностите може да стане нетърпима Срещите с далечни братовчеди, които виждаш едва веднъж на няколко години, винаги носят странно чувство на неувереност. В годините на пубертета хората се променят толкова бързо, че понякога е трудно да ги познаем …

21.01.2021

Нетолерантността на нашите доведени роднини

Какво се случва, когато сблъскваме едни семейни ценности с други Чарът на живота се крие в пъстротата и разнообразието му. Един ден сме щастливи, друг – не. Един ден семейството ни е задружно, на следващия – не. Каквото и да …

18.01.2021

Семейно изключване

Нужно е да уважаваме различията, в които са отглеждани децата Семейството се състои от майка, баща и деца. С това разбиране се налага да се сблъскват стотици самотни родители, баби и роднини, които отглеждат деца в училищна възраст. Традиционното разбиране …

18.01.2021

Нетолерантни родители

Да научим мама и татко на толерантност Не само родителите могат да бъдат пример за подражание. Децата понякога са даже по-добри такива. Родителите ни не са имали възможност да живеят в нашето време и повечето от тях не са се …

16.01.2021

Безгрижни учители, спокойни ученици

Ключът се крие във вниманието към равноценността на учениците и красотата в техните различия Учителите са основните носители на знанието и психическото израстване на учениците в училищната среда. Освен отговорност за образователните постижения на децата и младите хора, учителите заедно …

15.01.2021

Аманда Тод и неравната битка с кибертормоза

Истинското лице на тормоза в интернет Аманда Мишел Тод (27 ноември 1996 – 10 октомври 2012 г.) e канадско момиче от град Порт Кокитлам (Британска Колумбия, Канада), което в резултат от постоянни атаки на кибертормоз се самоубива. Историята на Аманда …

21.12.2020

Резултати от речта на омразата: престъпления от омраза

Как речта на омразата влияе на обществото и на хората, които са подложени на нея? Думите от омраза са една от първоначалните форми на престъпленията от омраза. Речта на омразата, независимо дали е използвана целенасочено или просто в единичен изблик …

15.12.2020

Нетолерантност сред приятели и съседи

Защо се оказва, че по-често сме нетолерантни към близките си, отколкото към непознати? Някои хора казват, че са по-склонни да простят нетолерантното отношение от страна на приятел, отколкото от непознат на улицата, в градския транспорт или на друго публично място; …

13.12.2020

Нетолерантност у дома

Когато имаме проблеми с най-близките си роднини Как да говориш открито с най-близките си хора, с тези, които обичаш най-много – независимо дали става въпрос за отделен случай на нетолерантно отношение към теб или за модел на поведение? В такива …

12.12.2020

Невежество, страх и стереотипи като причини за дискриминация

Дискриминацията, формирана от липсата на общуване с различни хора, е това, което разделя обществото на „ние“ и „те“ Дискриминацията възниква във всяка ситуация, в която дадено лице или общност третира друг човек или група от хора несправедливо заради тяхна специфична …

09.12.2020

В търсене на подкрепа: разговор с приятел

Всеки чува това, което казваш. Приятелите слушат това, което казваш. Най-добрите приятели слушат и това, което не казваш. Приятелите ни са не просто наши близки, а неизменна част от нашето развитие като личности и в слънчевите дни, и в бурите …

09.12.2020

В търсене на подкрепа: споделянето с по-възрастен може да помогне

Не винаги можем да се справим сами Автор: Пл@тформа за толерантност Разговор с възрастен, на когото вярваме, може да ни помогне да преценим по-ясно трудна или заплетена ситуация, в която сме се оказали в личния си живот, и да ни …

05.10.2020

Политика на Европейския съюз в сферата на защита на правата на човека

Харта на основните права на човека в Европейския съюз При запознаване с основните човешки права ще срещнеш няколко основни документа. В Европа двете най-важни организации, работещи активно по защита на правата на човека, са Съветът на Европа и Европейският съюз (ЕС), в който България …

04.10.2020

Истината излиза от кладенеца

Когато Лъжата облече премяната на Истината, а голата Истина бъде захвърлена вдън земя – коя от двете бихме избрали и защитавали? Автор: Силвия Борисова Легендата разказва, че Истината и Лъжата се срещнали веднъж.– Здравей – рекла Лъжата.– Здравей – отвърнала Истината.– …

20.09.2020

Престраши се да говориш в пет стъпки

Няколко прости за следване съвета Автор: Пл@тформа за толерантност Речта на омразата, особено когато лично ни засяга, се запечатва дълбоко в съзнанието ни. Понякога последствията от проявите на нетолерантност са толкова значими, че ни се иска светът да ни забрави. Надяваме …

20.09.2020

Какво е расизъм?

Как да различим проявите на расизъм Автор: Пл@тформа за толерантност Расизмът е идеология, дискриминираща човек или група от хора на базата на техните отличителни биологични характеристики и генотип, които спадат към доминантните характеристики на дадена раса. Расизмът може да се изразява …