хора с увреждания

09.01.2021

Религия и убеждения, водещи до дискриминация

Свободата на вероизповедание е едно от основните човешки права, заложени във Всеобщата декларация за правата на човека Свободата на вероизповедание се изразява в правото всеки човек да избира, приема, както и променя своята религия и убеждения. Това е едно от …

07.01.2021

Дискриминация при жилищно настаняване

„Препятствия по пътя“ пред свободното движение на хора Жилището, което е подходящо за нас и съответства на възможностите ни, е наше право по рождение – всички имаме нужда от подслон, добро, сигурно и защитено място за живеене и почивка. Все …

27.12.2020

Дискриминация на хората с увреждания

Определение за увреждане, инвалидност и недостатъчност. Права на хората с увреждания и примери за дискриминация За увреждане обикновено се говори, когато един човек има ограничени възможности за извършване на определени физически и социални дейности. Това може да се дължи на:– …

21.12.2020

Резултати от речта на омразата: престъпления от омраза

Как речта на омразата влияе на обществото и на хората, които са подложени на нея? Думите от омраза са една от първоначалните форми на престъпленията от омраза. Речта на омразата, независимо дали е използвана целенасочено или просто в единичен изблик …

17.12.2020

Речта на омразата в онлайн средите

Защо е важно да се справяме с речта на омразата онлайн? Времето, което младите хора днес прекарват онлайн, вече се е изравнява и дор надвишава времето, което прекарват, общувайки лице в лице. Затова е необходимо да се обърне особено внимание …

18.10.2020

„Човек“ през погледа на Ян Артюс-Бертран (Human, 2015)

„Какво е това, което ни прави хора? Това, че обичаме, че се караме? Че се смеем? Плач? Нашето любопитство? Откривателският стремеж?“

18.10.2020

Арман Амар и „човешката музика“

Великолепната филмова музика на Арман Амар към шедьовъра „Човек“ (Human, 2015) от Ян Артюс-Бертран Автор: Силвия Борисова Когато режисьорът, журналист, фотограф и природозащитник Ян Артюс-Бертран е още в началото на своя грандиозен проект, филмовия шедьовър „Човек“ (Human, 2015), той си …

14.10.2020

Училищният тормоз в „Клас“ (Klass, 2007)

Докъде може да доведе насилието в училище? Автор: Силвия Борисова Естонският филм „Клас“ (Klass, 2007, реж. Илмар Рааг) успява да предаде до най-малките детайли суровата действителност на училищния тормоз и последствията от него. При това – изцяло на езика на …

05.10.2020

„Теория на всичкото“ (The Theory of Everything, 2014)

Изключителната битка на един брилянтен ум срещу смазващата болест Автор: Силвия Борисова Когато Стивън Хокинг започва да следва физика в Кеймбридж, неговото бъдеще изглежда многообещаващо и бляскаво. Той е физик по призвание и талантът му бързо е забелязан и насърчен от …

05.10.2020

Докосващата история на „Недосегаемите“ (The Intouchables, 2011)

Как се научаваме да приемаме нещата, които не можем да променим Автор: Силвия Борисова   Недосегаемите (The Intouchables, 2011, реж. Оливие Накаш и Ерик Толедано) разказва истинската история на Филип Позо ди Борго – заможен мъж от френската висша класа, който е имал всичко, …

05.10.2020

Какви са резултатите от кампанията „Движение за език без омраза“ за 2013 – 2015 г.?

В началото бе проектът „Младите хора в борба срещу речта на омразата онлайн“ Адаптиран превод със съкращения: Силвия Борисова Проектът „Младите хора в борба срещу речта на омразата онлайн“ стъпва върху опита на две предишни младежки кампании на Съвета на Европа (All Different …

20.09.2020

Речта на омразата и безопасността на личния живот

Речта на омразата и нейните опасни последици за личния живот Хората си служат с реч на омразата тогава, когато си мислят, че знаят нещо за даден индивид или група. Напълно анонимен човек или социална група няма как да станат жертви …

08.08.2020

Тим Хойт: да подариш криле на детето си

Невероятната история на един баща, който помага на парализирания си син да почувства радостта от движението Автор: Силвия Борисова Някой попитал Рич какво ще бъде първото нещо, което би направил, ако стане чудо и той вече не е парализиран. „Много …