тормоз

06.02.2021

Ежедневни коментари на работното място

Отношенията с колегите и шефовете винаги са от голямо значение за мотивацията и качеството на работата ни Психолозите са категорични, че човек се чувства обиден и по-малко трудоспособен, когато е отхвърлен от хората край себе си, когато не му се …

05.02.2021

Сексистки забележки в офиса

Как да намалим стреса, предизвикан от тормоз на работното място? Много хора свързват тормоза на работното място със сексуалното посегателство на шеф към служител, както беше във филма с Деми Мур и Майкъл Дъглас „Разкриване“ (Disclosure, 1994): шефка в компютърна …

28.01.2021

Вътрегрупов фанатизъм

Утвърждавай своята гордост от това, че Понякога подмятанията и обидите в групата, към която принадлежим по някакъв признак, могат да бъдат особено неприятни и язвителни. По външни или по формални характеристики се числим към тази група, но има нещо различно …

18.01.2021

Семейно изключване

Нужно е да уважаваме различията, в които са отглеждани децата Семейството се състои от майка, баща и деца. С това разбиране се налага да се сблъскват стотици самотни родители, баби и роднини, които отглеждат деца в училищна възраст. Традиционното разбиране …

15.01.2021

Аманда Тод и неравната битка с кибертормоза

Истинското лице на тормоза в интернет Аманда Мишел Тод (27 ноември 1996 – 10 октомври 2012 г.) e канадско момиче от град Порт Кокитлам (Британска Колумбия, Канада), което в резултат от постоянни атаки на кибертормоз се самоубива. Историята на Аманда …

12.01.2021

Как да се справим с кибертормоза

Няколко практични съвета Тормозът в интернет прилича до голяма степен на всички обиди и наранявания, които някои от връстниците ти в училище може да са ти причинявали. Разликата е, че в интернет насилниците могат да останат анонимни или да продължават …

10.01.2021

Нежелана поща

Не се предавай – отговаряй! Много от нас получават нежелани „шеговити“ имейли, изпратени от приятели или колеги. Лесбийки и гейове, мюсюлмани, католици, евреи, хора с увреждания, републиканци, демократи, представители на всякакви раси и етноси, блондинки и хора с наднормено тегло: …

10.01.2021

Разходка по линията на тормоза

„Никой не може да бъде подложен на изтезания или нечовешко или унизително отнасяне или наказание.“ Тормозът, независимо от конкретното му проявление, е смущаващ, страшен и много болезнен. Не бива да се опитваш да го търпиш или да чакаш да изчезне …

08.01.2021

ЛГБТ дискриминация

Определение за сексуална ориентация. Хомофобия. Примери за дискриминация, базирана на сексуалната ориентация Сексуалната ориентация е индивидуална биологична характеристика и част от идентичността на всеки един от нас. Тя обхваща целия диапазон на човешката сексуалност и важи еднакво за хетеросексуалните, хомосексуалните …

21.12.2020

Резултати от речта на омразата: престъпления от омраза

Как речта на омразата влияе на обществото и на хората, които са подложени на нея? Думите от омраза са една от първоначалните форми на престъпленията от омраза. Речта на омразата, независимо дали е използвана целенасочено или просто в единичен изблик …

20.12.2020

Правила за безопасност в интернет

Основното, което трябва да знаете Интернет е всеобхватно пространство, в което често си мислим, че трудно може да ни се случи нещо лошо – защото е само „вътре в екрана“. Това обаче далеч не е така. Интернет сигурността е тема, …

18.12.2020

Какво е „кибертормоз“?

Как да разпознаем кибертормоза? Примери за онлайн насилие Повече от половината тийнейджъри са били обект на тормоз онлайн и приблизително същият брой са участвали в кибертормоз. Какво представлява кибертормозът и каква е връзката му с речта на омразата? Думата „кибертормоз“ …

17.12.2020

Какво е „тормоз“?

Едно название с много различни лица Жертва на тормоз може да бъде всеки и във всяка възраст. И ти си бил жертва на тормоз в училище, вкъщи или в интернет, ако някой те е блъскал или удрял или ако са …

09.12.2020

В търсене на подкрепа: да поговорим с някого извън ситуацията

Потърси външна гледна точка от специалист към решението на проблема си! Едно от предимствата да поговориш със специалист или консултант „извън ситуацията“ е, че той не познава приятелите или семейството ти и няма предварително готово мнение за това как да …

09.12.2020

В търсене на подкрепа: разговор с приятел

Всеки чува това, което казваш. Приятелите слушат това, което казваш. Най-добрите приятели слушат и това, което не казваш. Приятелите ни са не просто наши близки, а неизменна част от нашето развитие като личности и в слънчевите дни, и в бурите …

09.12.2020

В търсене на подкрепа: споделянето с по-възрастен може да помогне

Не винаги можем да се справим сами Автор: Пл@тформа за толерантност Разговор с възрастен, на когото вярваме, може да ни помогне да преценим по-ясно трудна или заплетена ситуация, в която сме се оказали в личния си живот, и да ни …

08.11.2020

#LoveErrors: „Не ми дава да работя, за да се грижи за мен.“

Тънката разлика между грижата и желанието за контрол От психотерапевта Често желанието за власт и контрол е маскирано като „грижа“. Зад несъгласието на партньора ти да имаш личен живот или да работиш не може да стоят оправдани причини. Свободата е …

07.11.2020

#LoveErrors (Заблуди в любовта)

Кампания на Българския фонд за жените с подкрепата на AVON „Мисия срещу насилието над жени и момичета“ Автор: Пл@тформа за толерантност #LoveErrors (Заблуди в любовта) е кампания на Българския фонд за жените за превенция на домашното насилие, която обръща внимание …

22.10.2020

#LoveErrors: „Трябва да търпя заради любовта ни.“

Това не е любов. Това е насилие. Автор: Пл@тформа за толерантност От психотерапевта Да се прекрати връзка никак не е лесно. Дори когато тази връзка е изпълнена с безсилие. Отстрани хората са склонни да казват: „Защо го търпиш? Защо не …

14.10.2020

Училищният тормоз в „Клас“ (Klass, 2007)

Докъде може да доведе насилието в училище? Автор: Силвия Борисова Естонският филм „Клас“ (Klass, 2007, реж. Илмар Рааг) успява да предаде до най-малките детайли суровата действителност на училищния тормоз и последствията от него. При това – изцяло на езика на …

1 2