съпричастност

20.01.2021

Речта на омразата в детското всекидневие

Какво да правим, ако детето ни си служи със слово на омразата В статията Нетолерантни родители обърнахме внимание на случаите, когато децата и тийнейджърите стават свидетели как собствените им родители си служат със стереотипен и предубеден език и предложихме няколко …

14.12.2020

Нетолерантно поведение в училище

Какво друго можем да научим в училище освен уроци по различните предмети? Училището е място, където ни учат не само на геометрия и граматика, но и на изграждане на общност и социално взаимодействие. Както и на работното място, в училищата …

09.12.2020

В търсене на подкрепа: разговор с приятел

Всеки чува това, което казваш. Приятелите слушат това, което казваш. Най-добрите приятели слушат и това, което не казваш. Приятелите ни са не просто наши близки, а неизменна част от нашето развитие като личности и в слънчевите дни, и в бурите …

20.10.2020

„Книжните жени“ от „Библиотека на кон“ (Pack Horse Library)

Доброто желание намира и начини – винаги, за всичко – под една или друга форма Автор: Силвия Борисова Инициативата Библиотека на кон (Pack Horse Library) е част от разработената през 1935 г. в САЩ Works Program Administration (WPA) на президента …

05.10.2020

Животът като форма на изкуство: защо не?

Living as Form – платформата за социално ангажирани изкуства и проекти Автор: Силвия Борисова Намирам за поразителен факта, че в нашето общество изкуството се е превърнало в нещо, което е свързано само с предмети, а не с индивидите или с живота. Че …

05.10.2020

„Малките жени“ на Луиза Мей Олкът

Изборът да си писателка в „мъжки времена“ Автор: Силвия Борисова Самото име на Луиза Мей Олкът едва ли е така безпогрешно разпознаваемо, както романът ѝ „Малки жени“ (Хеликон, 2018), превърнал се в символ на женската издръжливост и съпричастност на прага на …