семейство

28.05.2021

„Тайният живот на пчелите“ (The Secret Life of Bees, 2001) от Сю Монк Кид

„Тайният живот на пчелите“ разказва историята на четиринадесетгодишната Лили Оуенс, която оставя живота, който познава, зад себе си и се отправя на съдбовно пътуване към истината. Южна Каролина. 1964 година. В САЩ е приет Законът за гражданските права, даващ право …

22.01.2021

Нетолерантни закачки по братски

С годините расте и отговорността ни за нашето поведение и постъпки пред по-малките Помниш ли времето, в което играеше безгрижно вкъщи с малкото си братче или сестричка, докато родителите ви приготвят вечерята след края на работния им ден? За съжаление …

21.01.2021

Далечни роднини, различен поглед към света

Разликата в ценностите може да стане нетърпима Срещите с далечни братовчеди, които виждаш едва веднъж на няколко години, винаги носят странно чувство на неувереност. В годините на пубертета хората се променят толкова бързо, че понякога е трудно да ги познаем …

21.01.2021

Нетолерантността на нашите доведени роднини

Какво се случва, когато сблъскваме едни семейни ценности с други Чарът на живота се крие в пъстротата и разнообразието му. Един ден сме щастливи, друг – не. Един ден семейството ни е задружно, на следващия – не. Каквото и да …

20.01.2021

Речта на омразата в детското всекидневие

Какво да правим, ако детето ни си служи със слово на омразата В статията Нетолерантни родители обърнахме внимание на случаите, когато децата и тийнейджърите стават свидетели как собствените им родители си служат със стереотипен и предубеден език и предложихме няколко …

18.01.2021

Семейно изключване

Нужно е да уважаваме различията, в които са отглеждани децата Семейството се състои от майка, баща и деца. С това разбиране се налага да се сблъскват стотици самотни родители, баби и роднини, които отглеждат деца в училищна възраст. Традиционното разбиране …

18.01.2021

Нетолерантни родители

Да научим мама и татко на толерантност Не само родителите могат да бъдат пример за подражание. Децата понякога са даже по-добри такива. Родителите ни не са имали възможност да живеят в нашето време и повечето от тях не са се …

07.01.2021

Дискриминация при жилищно настаняване

„Препятствия по пътя“ пред свободното движение на хора Жилището, което е подходящо за нас и съответства на възможностите ни, е наше право по рождение – всички имаме нужда от подслон, добро, сигурно и защитено място за живеене и почивка. Все …

13.12.2020

Нетолерантност у дома

Когато имаме проблеми с най-близките си роднини Как да говориш открито с най-близките си хора, с тези, които обичаш най-много – независимо дали става въпрос за отделен случай на нетолерантно отношение към теб или за модел на поведение? В такива …

09.12.2020

В търсене на подкрепа: споделянето с по-възрастен може да помогне

Не винаги можем да се справим сами Автор: Пл@тформа за толерантност Разговор с възрастен, на когото вярваме, може да ни помогне да преценим по-ясно трудна или заплетена ситуация, в която сме се оказали в личния си живот, и да ни …

07.12.2020

В търсене на подкрепа: споделяне със семейството

Винаги има кой да те изслуша Автор: Пл@тформа за толерантност Не във всяка ситуация се чувстваш готов да се обърнеш към някого вкъщи, за да споделиш проблем от личния си живот и отношения с хората или болезнен за теб момент, …

19.10.2020

7 милиарда други (7 milliards d’autres, 2003– )

Най-внушителният калейдоскоп на личните идеи на човечеството за любовта, толерантността, щастието, ненасилието, мира и опазването на околната среда, създаван някога Автор: Силвия Борисова „6 милиарда други“ (6 milliards d’autres, 2003) е амбициозен и необичаен художествен проект, чрез който режисьорът, журналист, …

18.10.2020

„Човек“ през погледа на Ян Артюс-Бертран (Human, 2015)

„Какво е това, което ни прави хора? Това, че обичаме, че се караме? Че се смеем? Плач? Нашето любопитство? Откривателският стремеж?“

18.10.2020

Арман Амар и „човешката музика“

Великолепната филмова музика на Арман Амар към шедьовъра „Човек“ (Human, 2015) от Ян Артюс-Бертран Автор: Силвия Борисова Когато режисьорът, журналист, фотограф и природозащитник Ян Артюс-Бертран е още в началото на своя грандиозен проект, филмовия шедьовър „Човек“ (Human, 2015), той си …

05.10.2020

„Малките жени“ на Луиза Мей Олкът

Изборът да си писателка в „мъжки времена“ Автор: Силвия Борисова Самото име на Луиза Мей Олкът едва ли е така безпогрешно разпознаваемо, както романът ѝ „Малки жени“ (Хеликон, 2018), превърнал се в символ на женската издръжливост и съпричастност на прага на …

05.10.2020

Кой е истинският Рейнман?

Историята на Ким Пик – геният-аутист, вдъхновил киношедьовъра от 1988 г. „Рейнман“ Автор: Силвия Борисова Ким Пик става известен още като човека-компютър – неговите феноменални способности привличат вниманието дори на учените от НАСА, докато работят върху създаването на изкуствен интелект. Той е …

20.09.2020

На борба със собствените ни предразсъдъци

Най-трудно виждаме стените вътре в нас самите, които неусетно сме издигали през времето – най-често в името на оцеляването ни в трудни ситуации Да обясняваме на другите за толерантността винаги е лесно. Още по-лесно е да укоряваме хората, в чието …

20.09.2020

Какво е расизъм?

Как да различим проявите на расизъм Автор: Пл@тформа за толерантност Расизмът е идеология, дискриминираща човек или група от хора на базата на техните отличителни биологични характеристики и генотип, които спадат към доминантните характеристики на дадена раса. Расизмът може да се изразява …

08.08.2020

Тим Хойт: да подариш криле на детето си

Невероятната история на един баща, който помага на парализирания си син да почувства радостта от движението Автор: Силвия Борисова Някой попитал Рич какво ще бъде първото нещо, което би направил, ако стане чудо и той вече не е парализиран. „Много …

07.08.2020

Знаеш ли коя е Темпъл Грандин? (Temple Grandin, 2010)

„Светът има нужда от най-различни умове!“ Не съм като останалите хора. Аз мисля в образи. Така описва себе си Темпъл Грандин. Вълнуваща история с Клеър Дейнс в главната роля за пътя на дете, диагностицирано с аутизъм, което се превръща в …