общество

19.09.2021

Свободни да бъдем себе си (2019)

Наръчник за младежки работници, координатори на доброволци и обучители Автор: Пл@тформа за толерантност „Свободни да бъдем себе си“ (2019) е наръчник за неформални методики по работа за равенство на половете – преведена на български кратка версия на ръководството за младежки …

19.09.2021

Barabaripen (2014)

Младите роми говорят за множествена дискриминация Автор: Пл@тформа за толерантност Barabaripen* (2014) съдържа житейски истории на деветима млади роми, засегнати от множествена дискриминация из различни части на Европа – Албания, Чехия, Унгария, Румъния, Сърбия, Словакия, Испания и Обединеното кралство. Изданието …

19.09.2021

Огледала (Mirrors, 2015)

Наръчник за борба срещу антиджипсизма чрез обучение по права на човека Наръчникът „Огледала“ (Mirrors, 2015) е изготвен в рамките на Плана за действие за ромските младежи на Съвета на Европа, за да предостави на учителите, обучителите и фасилитаторите на неформални …

09.06.2021

„Омразата, която сееш“ (The Hate U Give, 2017) от Анджи Томас

„Омразата, която сееш“ е дебютният роман на американската писателка Анджи Томас. Вдъхновен от движението Black Lives Matter, романът разглежда актуални теми като расизъм, полицейска бруталност и активизъм. През 2018 г. излиза филмова адаптация на книгата. 16-годишната Стар Картър е чернокожо …

06.01.2021

Дискриминация на номади

Ксенофобски настроения към представителите на номадската култура При честа смяна на мястото си на пребиваване номадите могат да се сблъскат с редица трудности в обществото и в отношенията си със заобикалящите ги. Когато става въпрос за ромското население в България, …

22.12.2020

Обичам да мразя

Кой използва езика на омразата най-често? Как да разпознаем кога едно изказване е реч на омразата? Когато се замислим кой си служи с нея, обикновено първо ни изниква образът на тесногръд, натрапчив, предубеден, арогантен и нетолерантен човек. Но не винаги …

11.12.2020

Стереотипи и предразсъдъци

Кое е общото между тях и по какво се различават? Стереотипи Стереотипите са представи и мнения, които са широко споделяни сред хората в дадена група. Стереотипите се формират от обобщаване – често твърде опростено – на един или повече отличителни …

10.12.2020

Предразсъдъците излизат на повърхността

Да си намериш място в киносалона може да се окаже предизвикателство Мислили ли сте си, че сте ваксинирани срещу предразсъдъци? Изобщо колко толерантни сте? Прочетете текста по-долу, за да видите как предубедената ни нагласа изскача от подсъзнанието ни, без дори …

14.10.2020

Училищният тормоз в „Клас“ (Klass, 2007)

Докъде може да доведе насилието в училище? Автор: Силвия Борисова Естонският филм „Клас“ (Klass, 2007, реж. Илмар Рааг) успява да предаде до най-малките детайли суровата действителност на училищния тормоз и последствията от него. При това – изцяло на езика на …

05.10.2020

Всички човешки създания

Какво е общото между всички човешки създания, Всеобщата декларация за правата на човека и Макс Рихтер? Автор: Силвия Борисова All Human Beings е новото парче на съвременния класически композитор Макс Рихтер от най-новия му албум Voices, който излезе в края на юли 2020 …

05.10.2020

Животът като форма на изкуство: защо не?

Living as Form – платформата за социално ангажирани изкуства и проекти Автор: Силвия Борисова Намирам за поразителен факта, че в нашето общество изкуството се е превърнало в нещо, което е свързано само с предмети, а не с индивидите или с живота. Че …

05.10.2020

Докосващата история на „Недосегаемите“ (The Intouchables, 2011)

Как се научаваме да приемаме нещата, които не можем да променим Автор: Силвия Борисова   Недосегаемите (The Intouchables, 2011, реж. Оливие Накаш и Ерик Толедано) разказва истинската история на Филип Позо ди Борго – заможен мъж от френската висша класа, който е имал всичко, …

05.10.2020

Политика на Европейския съюз в сферата на защита на правата на човека

Харта на основните права на човека в Европейския съюз При запознаване с основните човешки права ще срещнеш няколко основни документа. В Европа двете най-важни организации, работещи активно по защита на правата на човека, са Съветът на Европа и Европейският съюз (ЕС), в който България …

05.10.2020

Какви са резултатите от кампанията „Движение за език без омраза“ за 2013 – 2015 г.?

В началото бе проектът „Младите хора в борба срещу речта на омразата онлайн“ Адаптиран превод със съкращения: Силвия Борисова Проектът „Младите хора в борба срещу речта на омразата онлайн“ стъпва върху опита на две предишни младежки кампании на Съвета на Европа (All Different …

05.10.2020

Съвет на Европа

Съветът на Европа – водещата организация за защита на човешките права на континента Съветът на Европа (Council of Europe – не бива да се бърка с Европейския съвет – European Council, който е институция на Европейския съюз) е международна организация за насърчаване на сътрудничеството между …

05.10.2020

Амнести Интернешънъл

Съблюдаване на прилагането на всички права, залегнали във Всеобщата декларация за правата на човека Амнести Интернешънъл (Amnesty International) е глобално движение с повече от 3 милиона поддръжници, членове и активисти в над 150 страни и територии. Движението провежда кампании за прекратяване …

04.10.2020

Истината излиза от кладенеца

Когато Лъжата облече премяната на Истината, а голата Истина бъде захвърлена вдън земя – коя от двете бихме избрали и защитавали? Автор: Силвия Борисова Легендата разказва, че Истината и Лъжата се срещнали веднъж.– Здравей – рекла Лъжата.– Здравей – отвърнала Истината.– …

03.10.2020

„Пиета“ и началото на творческата индивидуалност в изкуството

Как един подпис, поставен тайно върху скулптура в края на ХV век, белязва индивидуалността на днешните артисти? Автор: Силвия Борисова Пиета (итал. pietà – жалост) е тема в християнското изкуство, която изобразява Дева Мария, оплакваща смъртта на Христос след свалянето му от кръста; издъхналият …

02.10.2020

„Свободата води народа“ (La Liberté guidant le peuple, 1830)

Живописният образ на Свободата, оглавяваща Юлската революция във Франция Автор: Силвия Борисова „Свободата води народа“ (La Liberté guidant le peuple) е картина от френския художник-романтик Йожен Дьолакроа (1798–1863), посветена на Юлската революция от 27–29 юли 1830 г. срещу разпускането от страна на крал …

20.09.2020

С какво е по-специална отговорността в поведението на политиците, медиите и други групи с обществено влияние?

Фактори, която влияят върху формирането на мнение Автор: Пл@тформа за толерантност Материалите в медиите и изказванията на политиците са важен фактор при формирането на мнение за маргинализирани групи, често подлагани на дискриминация. Голяма част от хората формират гледните си точки по …

1 2