лични взаимоотношения

27.07.2021

Desiderata (1927)

Поема за най-желаното и най-красивото в живота, чието авторство е заплетено в интересна мистерия Автор: Силвия Борисова Според някои източници поемата в проза Desiderata (лат. букв. – желани неща) датира от 1692 г. от стената на църквата „Свети Павел“ в …

27.05.2021

„Мъжкарана“ (Tomboy, 2011)

Френското семействo на 10-годишната Лори и 6-годишната Жан се премества в нов квартал. Лори е готова на всичко, за да се спаси от скуката по време на лятната ваканция. С прическа като на Джийн Сибърг и томбой стил тя успешно …

18.12.2020

Какво е „кибертормоз“?

Как да разпознаем кибертормоза? Примери за онлайн насилие Повече от половината тийнейджъри са били обект на тормоз онлайн и приблизително същият брой са участвали в кибертормоз. Какво представлява кибертормозът и каква е връзката му с речта на омразата? Думата „кибертормоз“ …

17.12.2020

Речта на омразата в онлайн средите

Защо е важно да се справяме с речта на омразата онлайн? Времето, което младите хора днес прекарват онлайн, вече се е изравнява и дор надвишава времето, което прекарват, общувайки лице в лице. Затова е необходимо да се обърне особено внимание …

14.12.2020

Нетолерантно поведение в училище

Какво друго можем да научим в училище освен уроци по различните предмети? Училището е място, където ни учат не само на геометрия и граматика, но и на изграждане на общност и социално взаимодействие. Както и на работното място, в училищата …

13.12.2020

Нетолерантност у дома

Когато имаме проблеми с най-близките си роднини Как да говориш открито с най-близките си хора, с тези, които обичаш най-много – независимо дали става въпрос за отделен случай на нетолерантно отношение към теб или за модел на поведение? В такива …

09.12.2020

В търсене на подкрепа: разговор с приятел

Всеки чува това, което казваш. Приятелите слушат това, което казваш. Най-добрите приятели слушат и това, което не казваш. Приятелите ни са не просто наши близки, а неизменна част от нашето развитие като личности и в слънчевите дни, и в бурите …

09.12.2020

В търсене на подкрепа: споделянето с по-възрастен може да помогне

Не винаги можем да се справим сами Автор: Пл@тформа за толерантност Разговор с възрастен, на когото вярваме, може да ни помогне да преценим по-ясно трудна или заплетена ситуация, в която сме се оказали в личния си живот, и да ни …

07.12.2020

В търсене на подкрепа: споделяне със семейството

Винаги има кой да те изслуша Автор: Пл@тформа за толерантност Не във всяка ситуация се чувстваш готов да се обърнеш към някого вкъщи, за да споделиш проблем от личния си живот и отношения с хората или болезнен за теб момент, …

12.11.2020

Непремерени подмятания от приятели

Да поговорим за различията си Речта на омразата понякога е непреднамерен акт. Едва ли най-добрите ни приятели биха искали да ни обидят, използвайки неприлични коментари за нас или нашето семейство. Естествено, това не ги оневинява. Вместо да им се сърдим …

08.11.2020

#LoveErrors: „Не ми дава да работя, за да се грижи за мен.“

Тънката разлика между грижата и желанието за контрол От психотерапевта Често желанието за власт и контрол е маскирано като „грижа“. Зад несъгласието на партньора ти да имаш личен живот или да работиш не може да стоят оправдани причини. Свободата е …

07.11.2020

#LoveErrors (Заблуди в любовта)

Кампания на Българския фонд за жените с подкрепата на AVON „Мисия срещу насилието над жени и момичета“ Автор: Пл@тформа за толерантност #LoveErrors (Заблуди в любовта) е кампания на Българския фонд за жените за превенция на домашното насилие, която обръща внимание …

22.10.2020

#LoveErrors: „Трябва да търпя заради любовта ни.“

Това не е любов. Това е насилие. Автор: Пл@тформа за толерантност От психотерапевта Да се прекрати връзка никак не е лесно. Дори когато тази връзка е изпълнена с безсилие. Отстрани хората са склонни да казват: „Защо го търпиш? Защо не …