кибертормоз

15.01.2021

Аманда Тод и неравната битка с кибертормоза

Истинското лице на тормоза в интернет Аманда Мишел Тод (27 ноември 1996 – 10 октомври 2012 г.) e канадско момиче от град Порт Кокитлам (Британска Колумбия, Канада), което в резултат от постоянни атаки на кибертормоз се самоубива. Историята на Аманда …

12.01.2021

Как да се справим с кибертормоза

Няколко практични съвета Тормозът в интернет прилича до голяма степен на всички обиди и наранявания, които някои от връстниците ти в училище може да са ти причинявали. Разликата е, че в интернет насилниците могат да останат анонимни или да продължават …

10.01.2021

Нежелана поща

Не се предавай – отговаряй! Много от нас получават нежелани „шеговити“ имейли, изпратени от приятели или колеги. Лесбийки и гейове, мюсюлмани, католици, евреи, хора с увреждания, републиканци, демократи, представители на всякакви раси и етноси, блондинки и хора с наднормено тегло: …

20.12.2020

Правила за безопасност в интернет

Основното, което трябва да знаете Интернет е всеобхватно пространство, в което често си мислим, че трудно може да ни се случи нещо лошо – защото е само „вътре в екрана“. Това обаче далеч не е така. Интернет сигурността е тема, …

20.12.2020

Кибертормоз и безопасността онлайн

Как да намалим насилието онлайн и да отвърнем на кибертормоза? Всички млади хора трябва да бъдат наясно, че формите на агресивно поведение в интернет пространството са неприемливи и най-вероятно незаконни. Младите трябва да могат да разпознават предупредителните знаци за тормоз, …

18.12.2020

Какво е „кибертормоз“?

Как да разпознаем кибертормоза? Примери за онлайн насилие Повече от половината тийнейджъри са били обект на тормоз онлайн и приблизително същият брой са участвали в кибертормоз. Какво представлява кибертормозът и каква е връзката му с речта на омразата? Думата „кибертормоз“ …

17.12.2020

Речта на омразата в онлайн средите

Защо е важно да се справяме с речта на омразата онлайн? Времето, което младите хора днес прекарват онлайн, вече се е изравнява и дор надвишава времето, което прекарват, общувайки лице в лице. Затова е необходимо да се обърне особено внимание …

17.12.2020

Какво е „тормоз“?

Едно название с много различни лица Жертва на тормоз може да бъде всеки и във всяка възраст. И ти си бил жертва на тормоз в училище, вкъщи или в интернет, ако някой те е блъскал или удрял или ако са …

20.10.2020

Гитанджали Рао: първото Дете на годината на „Тайм“

„Наблюдавай, създавай спонтанни идеи в мисълта си, изследвай, изграждай и общувай“ – правилата на първото дете, спечелило почетната награда на „Тайм“ за 2020 г. Автор: Силвия Борисова Каква е първата ти асоциация, когато чуеш думата „учен“? Мъж, жена, възрастен или …

02.10.2020

Какво е „реч на омразата“?

Или как се е стигнало дотам речта на омразата да се превърне в специален термин и срещу нея да се бори цяло европейско движение? Автор: Пл@тформа за толерантност Според онлайн допитване, проведено от Съвета на Европа през 2012 г., 78% от …

20.09.2020

Речта на омразата и безопасността на личния живот

Речта на омразата и нейните опасни последици за личния живот Хората си служат с реч на омразата тогава, когато си мислят, че знаят нещо за даден индивид или група. Напълно анонимен човек или социална група няма как да станат жертви …

06.08.2020

Тормоз във виртуалното пространство

Тормозът с виртуално лице – аватар, фалшив профил и др. – прекрачва много от границите на живото общуване лице в лице Кибертормозът или виртуалният тормоз може да се случи на всекиго и по всяко време в интернет и най-често в …