изкуство

05.12.2020

Ник Кейв от Фултън и „Звукостюмите“ (Soundsuits)

„Докато носиш костюма, ти си защитен. Твоята самоличност вече не е от значение“. Автор: Силвия Борисова Не бързай да си мислиш, че „Звукостюмите“ (Soundsuits) е новата банда-авантюра на легендарния рок-музикант Ник Кейв след Nick Cave & The Bad Seeds, The …

05.12.2020

Кроскултурна стена от мъниста

Как барелефната скулптура от мултижанровия артист Ник Кейв свързва две култури? Автор: Силвия Борисова На стената в преддверието на американското посолство в Дакар е чудодейно закрепена монументална барелефна скулптура – конгломерат от хиляди пъстроцветни нанизи с конски мъниста, чистачки за …

08.11.2020

Feeling Good на езика на глухонемите

Да пееш с цяло тяло Автор: Силвия Борисова Запознай се с лъчезарната Анне Магаляс, която пее на жестомимичен език вечната джаз класика на Нина Симон от 1965 г. Feeling Good! А знаеше ли, че жестомимичните езици са различни в различните …

19.10.2020

7 милиарда други (7 milliards d’autres, 2003– )

Най-внушителният калейдоскоп на личните идеи на човечеството за любовта, толерантността, щастието, ненасилието, мира и опазването на околната среда, създаван някога Автор: Силвия Борисова „7 милиарда други“ (6 milliards d’autres, 2003) е амбициозен и необичаен художествен проект, чрез който режисьорът, журналист, …

18.10.2020

„Човек“ през погледа на Ян Артюс-Бертран (Human, 2015)

„Какво е това, което ни прави хора? Това, че обичаме, че се караме? Че се смеем? Плач? Нашето любопитство? Откривателският стремеж?“

18.10.2020

Арман Амар и „човешката музика“

Великолепната филмова музика на Арман Амар към шедьовъра „Човек“ (Human, 2015) от Ян Артюс-Бертран Автор: Силвия Борисова Когато режисьорът, журналист, фотограф и природозащитник Ян Артюс-Бертран е още в началото на своя грандиозен проект, филмовия шедьовър „Човек“ (Human, 2015), той си …

05.10.2020

Животът като форма на изкуство: защо не?

Living as Form – платформата за социално ангажирани изкуства и проекти Автор: Силвия Борисова Намирам за поразителен факта, че в нашето общество изкуството се е превърнало в нещо, което е свързано само с предмети, а не с индивидите или с живота. Че …

05.10.2020

„Теория на всичкото“ (The Theory of Everything, 2014)

Изключителната битка на един брилянтен ум срещу смазващата болест Автор: Силвия Борисова Когато Стивън Хокинг започва да следва физика в Кеймбридж, неговото бъдеще изглежда многообещаващо и бляскаво. Той е физик по призвание и талантът му бързо е забелязан и насърчен от …

05.10.2020

„Великите дебатьори“ (The Great Debaters, 2007)

Вдъхновяваща история за раждането на дебата като форма и неговото влияние Автор: Силвия Борисова Филмът под режисурата на Дензъл Уошингтън е разказ за историята на дебатите в САЩ, но заедно с това и за утвърждаването на този формат, който се използва …

05.10.2020

Докосващата история на „Недосегаемите“ (The Intouchables, 2011)

Как се научаваме да приемаме нещата, които не можем да променим Автор: Силвия Борисова   Недосегаемите (The Intouchables, 2011, реж. Оливие Накаш и Ерик Толедано) разказва истинската история на Филип Позо ди Борго – заможен мъж от френската висша класа, който е имал всичко, …

05.10.2020

Предай нататък! Истинската история зад филма (Pay It Forward, 2000)

Да предадем доброто нататък, започвайки от себе си! Автор: Силвия Борисова Какво е общото между самотна майка, учител по социални науки, бездомна клошарка, момче, пристрастено към дрогата, закъсал с колата си човек, отчаяна от живота млада жена, която се кани да …

04.10.2020

Истината излиза от кладенеца

Когато Лъжата облече премяната на Истината, а голата Истина бъде захвърлена вдън земя – коя от двете бихме избрали и защитавали? Автор: Силвия Борисова Легендата разказва, че Истината и Лъжата се срещнали веднъж.– Здравей – рекла Лъжата.– Здравей – отвърнала Истината.– …

03.10.2020

„Пиета“ и началото на творческата индивидуалност в изкуството

Как един подпис, поставен тайно върху скулптура в края на ХV век, белязва индивидуалността на днешните артисти? Автор: Силвия Борисова Пиета (итал. pietà – жалост) е тема в християнското изкуство, която изобразява Дева Мария, оплакваща смъртта на Христос след свалянето му от кръста; издъхналият …

02.10.2020

„Свободата води народа“ (La Liberté guidant le peuple, 1830)

Живописният образ на Свободата, оглавяваща Юлската революция във Франция Автор: Силвия Борисова „Свободата води народа“ (La Liberté guidant le peuple) е картина от френския художник-романтик Йожен Дьолакроа (1798–1863), посветена на Юлската революция от 27–29 юли 1830 г. срещу разпускането от страна на крал …

07.08.2020

Знаеш ли коя е Темпъл Грандин? (Temple Grandin, 2010)

„Светът има нужда от най-различни умове!“ Не съм като останалите хора. Аз мисля в образи. Така описва себе си Темпъл Грандин. Вълнуваща история с Клеър Дейнс в главната роля за пътя на дете, диагностицирано с аутизъм, което се превръща в …