идентичност

19.09.2021

Право на памет (Right to Remember, 2017)

Образователен наръчник за млади хора относно ромския геноцид Автор: Пл@тформа за толерантност „Право на памет“ (Right to Remember, 2017) е самостоятелен образователен ресурс за всички, които искат да насърчат по-дълбокото осъзнаване на ромския геноцид и борбата срещу дискриминацията. Наръчникът се …

09.01.2021

Дискриминация, кореняща се в племенна принадлежност

Силно изразеното чувство за колективна идентичност е право и свобода Трибализмът е като културен феномен е налице, когато една затворена монолитна общност се организира или се застъпва в името на конкретна кръвна принадлежност или обвързаност със земя и племе. В …

21.12.2020

Резултати от речта на омразата: престъпления от омраза

Как речта на омразата влияе на обществото и на хората, които са подложени на нея? Думите от омраза са една от първоначалните форми на престъпленията от омраза. Речта на омразата, независимо дали е използвана целенасочено или просто в единичен изблик …

05.10.2020

„Малките жени“ на Луиза Мей Олкът

Изборът да си писателка в „мъжки времена“ Автор: Силвия Борисова Самото име на Луиза Мей Олкът едва ли е така безпогрешно разпознаваемо, както романът ѝ „Малки жени“ (Хеликон, 2018), превърнал се в символ на женската издръжливост и съпричастност на прага на …

03.10.2020

„Пиета“ и началото на творческата индивидуалност в изкуството

Как един подпис, поставен тайно върху скулптура в края на ХV век, белязва индивидуалността на днешните артисти? Автор: Силвия Борисова Пиета (итал. pietà – жалост) е тема в християнското изкуство, която изобразява Дева Мария, оплакваща смъртта на Христос след свалянето му от кръста; издъхналият …

20.09.2020

На борба със собствените ни предразсъдъци

Най-трудно виждаме стените вътре в нас самите, които неусетно сме издигали през времето – най-често в името на оцеляването ни в трудни ситуации Да обясняваме на другите за толерантността винаги е лесно. Още по-лесно е да укоряваме хората, в чието …