
Розалинд Франклин (1920–1958) е британски учен. Тя е известна с приноса си за откриването на молекулярната структура на ДНК. Розалинд Франклин учи физикохимия в Университета в Кеймбридж, а по-късно посвещава времето си на изследване на физическата химия на въглерода и въглищата в Британската асоциация за изследване използването на въглища. Тя използва това изследване за докторската си дисертация в Кеймбридж. Розалинд завършва докторантурата си през 1945 г.
След обучението си Розалинд заминава в Париж, където работи в Държавната химическа лаборатория с Жак Меринг и заедно изучават рентгенова дифракция. Година по-късно, през 1951 г., тя се присъединява към Биофизичната лаборатория в Кралския колеж в Лондон като научен сътрудник. Там тя изследва ДНК с методите на рентгенова дифракция, които използва в Париж. Нейните проучвания и изследвания са помогнали на Джеймс Уотсън и Франсис Крик да открият структурата на ДНК. Благодарение на знанията си за дифракция на рентгенови лъчи Розалинд успява да направи снимка на ДНК структурата, а по-късно Уотсън и Крик развиват своята теория. В края на откритието си те неохотно изразяват своята благодарност към нея и работата й на терена.
Последният проект на Розалинд е върху молекулярната структура на вируса на тютюневата мозайка. Смята се, че причината, поради която Розалинд Франклин почива толкова млада от рак, е продължителното излагане на рентгенови лъчи.
Линк към биографията на Розалинд Франклин: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B4_%D0%A4%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BD